Представник АМУ взяли участь у форумі «Ефективне місцеве самоврядування як запорука демократичної та правової держави» у Краматорську

 
28 листопада у Краматорську розпочався дводенний форум «Ефективне місцеве самоврядування як запорука демократії та правової держави» за участі народних депутатів України, членів Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, представників центральних органів виконавчої влади, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування Донецької області та інших регіонів України, представників всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування, громадянського суспільства, експертного і наукового середовища та міжнародних партнерів.
Захід організовано Донецькою і Луганською облдержадміністраціями, Комітетом Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, Міністерством розвитку громад та територій за підтримки Ради Європи.
Голова Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Андрій Клочко під час свого виступу відзначив, що продовження реформи децентралізації влади, наповнення її новим, сучасним змістом, є одним із ключових завдань Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Зазначена реформа покликана створити передумови для прискореного економічного розвитку України, ефективного розвитку територій, посилення спроможності громад, поліпшення добробуту кожного громадянина України, тому вона повинна продовжуватися Верховною Радою України нового скликання у тісній співпраці та постійних консультаціях з органами місцевого самоврядування.  А.Клочко також поінформував, що Комітет працює конструктивно, відкрито та демократично і його члени дослухаються до кожної пропозиції, що надходить на адресу Комітету та налаштовані на постійний діалог з представниками органів місцевого самоврядування з метою впровадження реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади.
Заступник Міністра розвитку громад та територій України В’ячеслав Негода ознайомив присутніх із основними завданнями, які стоять перед Міністерством в рамках реалізації цілі 10.3 «Українці мають реальну можливість впливати на організацію свого життєвого простору як мешканці спроможних громад» Програми діяльності Уряду України, серед них: - формування перспективних планів областей, як основи для створення спроможних територіальних громад із оптимальними мережами публічних послуг та сервісів; - удосконалення підходів щодо оцінки рівня спроможності територіальних громад; - формування оптимальної мережі соціальної інфраструктури та мережі центрів надання адміністративних послуг; - посилення державної фінансової підтримки розвитку громад та територій; - сприяння участі громадян у процесі прийняття управлінських рішень, розвиток форм безпосередньої демократії; - переформатування місцевих державних адміністрацій в органи префектурного типу; - реалізація «Дорожньої карти» законодавчого забезпечення завершення реформи децентралізації влади.
Керівник Департаменту з питань демократичного врядування Генерального директорату – ІІ з питань демократії Генерального секретаріату Ради Європи п. Даніель Попеску звернув увагу присутніх, що не дивлячись на складну ситуацію, Україна шість років проводить складну реформу децентралізації влади, яку підтримує більше 60% громадян. У порівнянні з іншими країнами, у яких при швидкому темпі на реалізацію зазначеної реформи пішло більше 10 років, Україна проводить цю реформу дуже швидко. Д.Попеску зазначив, що завершити реформу через рік буде складно, але це не є неможливим і потребуватиме внесення змін до законодавчих актів, а також здійснення великої кількості організаційних заходів. Однак, Україна має великі шанси для успішного завершення реформи децентралізації, оскільки змогла сформувати великий професійний кадровий потенціал та має багато міжнародних партнерів, які її підтримують на цьому шляху.
Асоціацію міст України на Форумі представляє заступник Виконавчого директора АМУ Людмила Даменцова. Під час панельної дискусії «Адміністративно-територіальний устрій: питання на порядку денному та подальші завдання» вона висловила вдячність парламентарям за збереження місцевого акцизу та підтримку важливих для місцевого самоврядування законопроєктів.
 
Разом з тим, у своїй презентації Людмила Даменцова звернула увагу на існуючі проблеми в ході формування і розбудови спроможних територіальних громад та наголосила на ризиках подальшого впровадження реформи. «Ми всі говоримо, що процес має бути швидким та завершитися до кінця лютого наступного року. Водночас 108 громад, утворених цього року, взагалі відсутні в Законі про Державний бюджет України. Тобто є ризик, що вони не будуть переведені на прямі міжбюджетні відносини. Крім того, незважаючи на те, що процес приєднання громад триває постійно, досі не уточнені розрахунки медичної та освітньої субвенцій. Отже, громади витрачають на освіту й медицину кошти, які б могли вкладати у власний розвиток», – зазначила експертка.
Вона також підкреслила: передані місцевому самоврядуванню повноваження не забезпечуються належними фінансовими ресурсами. Зокрема, у 2019 році не вистачало близько 30% коштів на освіту і медицину. «Органи місцевого самоврядування вимушені були фінансувати ці сфери зі своїх бюджетів розвитку», – сказала Л.Даменцова.
Серед питань, що потребують невідкладного врегулювання – щорічне зменшення державної підтримки об’єднаних територіальних громад та «замороження» коштів субвенції на соціально-економічний розвиток. В АМУ наполягають: потрібно хоча б в останні дні цього року надати можливість громадам ефективно використати кошти субвенції, адже більша частина проєктів реалізована, і вже є навіть акти виконаних робіт.
Заяви про те, нібито міста обласного значення «проспали свій час», не скориставшись спрощеною процедурою приєднання, викликають, щонайменше, здивування. «Міста обласного значення через перспективні плани фактично є «заручниками», – зауважила Людмила Даменцова. – Ми добре знаємо, що були ситуації, коли перспективний план доходив до Кабміну і вже був узгоджений з усіма зацікавленими органами, але обласна державна адміністрація його відкликала. Тож давайте надамо містам обласного значення можливість завершити процедуру приєднання і працювати далі».
На завершення виступу представниця АМУ нагадала про законопроєкти, які необхідно терміново прийняти: «Зміни до Конституції (нова редакція) щодо реформи місцевого самоврядування», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про засади адміністративно-територіального устрою України», а також «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації та наближення до громадян адміністративних послуг у сфері державної реєстрації актів цивільного стану».
До обговорення актуальних питань реалізації адміністративно-територіальної реформи та децентралізації влади на Донеччині також долучилися представники Донецького регіонального відділення Асоціації міст України.
Сьогодні форум продовжує свою роботу. Зокрема, планується обговорення таких питань:
- Наступні місцеві вибори: ризики чи нові можливості?
- Захист прав внутрішньо переміщених осіб України.
- Креативна економіка в Україні: міф чи основа сталого розвитку.
- Громадянське суспільство, відкрита влада та інформаційний простір.
- Розвиток соціальних прав як ключовий чинник сталої демократії.
- Виклики, з якими стикаються журналісти при висвітленні виборів та можливі рішення для майбутніх місцевих виборів.
 
Онлайн-трансляція форуму (День 1):
 
Онлайн-трансляція форуму (День 2):

 

 

Всі права застережено ©2018-2020 Івано-Франківське регіональне відділення асоціації міст України