Юрій Стефанчук: Відокремлення Вовчинців від Івано-Франківська не може обійтися без втрат для села

Децентралізація, яка триває в Україні вже п’ятий рік, нарешті зачепила Івано-Франківськ. Днями тут на громадських зборах почали публічно говорити про створення Івано-Франківської об’єднаної територіальної громади (далі — ОТГ). На них йшлося про перспективу об’єднання обласного центру в ОТГ із містом Тисменицею та селами Вовчинець, Угорники, Микитинці, Крихівці, Хриплин, Угринів, Узин, Березівка, Добровляни, Загвіздя, Колодіївка, Підлісся, Підлужжя, Підпечери, Рибне, Черніїв, Чукалівка, Драгомирчани, Лисець, Старий Лисець, Радча, які входять до урядового перспективного плану формування територій громад Івано-Франківської області.

Як відомо, Кабінет Міністрів недавно проголосив другий етап реформи децентралізації і затвердив її календарний графік до 2020 року, вінцем чого наступного року стануть місцеві вибори. Вони повинні відбутися, за словами прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана, вже на новій адміністративно-територіальній основі, якою мають стати близько 100 районів і 1600-1800 ОТГ.

«Івано-Франківськ сьогодні динамічно розвивається. За останні кілька років нам вдалося відкрити сім дитячих садочків. І цього року буде приємна подія — вперше за останніх 17 років відкриємо нову школу — в селі Хриплині. Місто сьогодні концентрує достатньо великий бюджет. Тому я вважаю, що воно має підстави активно вести переговори з навколишніми селами щодо об’єднання та збільшення території», – сказав на громадських зборах міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків.

Збереження навколишніх сіл у складі міської ради, за його словами, означає те, що для жителів цих сіл будуть доступні всі ті види послуг, які сьогодні надаються іванофранківцям. Лише в івано-франківських школах і дитячих садках нині навчаються 2,5 тисячі дітей із Тисменицького району.

Але громадське слухання у селі Вовчинець щодо створення ОТГ, яке відбулося після громадських зборів в Івано-Франківську, засвідчило, що зі створенням Івано-Франківського ОТГ за урядовою схемою є певні проблеми. Сільський голова Вовчинців Михайло Назар, вважаючи своє село самодостатнім, наполягає на створенні разом із селами Колодіївка, Добровляни і Узин окремої ОТГ із центром у Вовчинцях.

Р. Марцінків, який теж взяв участь у цьому слуханні, зазначив, що жодного примусу щодо об’єднання в ОТГ не буде і остаточне слово в цьому — за сільськими громадами, в т. ч. і в найбільш дражливому питанні — про землю, адже землекористування залишиться в управлінні місцевих громад. Жителі сіл, які увійдуть в одну ОТГ з Івано-Франківськом, при цьому користуватимуться всіма благами, які дає місто.

«Натомість від'єднання села від міста потягне за собою вервицю змін, до яких сільські жителі не готові. Для них такі послуги, як освітні та медичні, вже не будуть безплатними. Якщо село створить власну ОТГ, то воно усе це має вирішувати самостійно. Тут постане дуже багато питань, — попередив міський голова. — Моя позиція принципова — п’ять приміських сіл мають залишатися з містом».

Івано-Франківськ зацікавлений в об’єднанні із навколишніми селами передусім тому, що це допоможе йому розвивати інвестиційну зону, відповів Р. Марцінків на запитання одного з жителів Вовчинця про переваги від утворення ОТГ з центром в Івано-Франківську:

«Зараз ми маємо купувати землі в певних селах для того, щоб там можна було побудувати завод, який далі забезпечить людям робочі місця».

При цьому ще один учасник слухання у Вовчинці — директор івано-франківського Центру розвитку місцевого самоврядування Руслан Панасюк навів приклад Львова, який оточений об’єднаними територіальними громадами і нині не має змоги розвиватися. «Сподіваюсь, що Франківську не доведеться повторити долю Львова», – сказав експерт.

Аби цього не сталося, Івано-Франківськ уже пішов на випередження. 17 січня міська рада на позачерговій 23-й сесії прийняла рішення «Про укладання угоди про співпрацю із селом Колодіївка». Згідно з ним місто виділить селу Колодіївка Тисменицького району 1,2 млн. гривень на розвиток, жителі села зможуть отримати «картку іванофранківця» та доступ до медичних, освітніх послуг у місті. Натомість сільрада Колодіївки не приймає рішень про об'єднання чи приєднання до будь-яких ОТГ без погодження з міською радою. Інакше протягом 30 днів має повернути місту кошти, отримані в рамках цієї угоди. Мешканці села також не зможуть більше користуватися «картками іванофранківця». Тепер угоду мають розглянути на сході села та затвердити рішенням сільської ради. «Такі ж угоди ми готові укладати з усіма селами, які входять у перспективний план розвитку Івано-Франківської міської ради», – сказав Р. Марцінків.

А до цього днями міський голова Івано-Франківська доручив опрацювати зміни в умовах прийняття до шкіл, дитячих садочків, закладів культури та охорони здоров’я. На своїй сторінці в Фейсбуці він уточнив, що це не стосується сіл, які входять до Івано-Франківської міської ради чи з якими є договір про співпрацю. «Але в інших випадках має бути справедливість!», — застеріг Р. Марцінків.

КОМЕНТАР ЕКСПЕРТА

Юрій Стефанчук, виконавчий директор Івано-Франківського РВ АМУ, регіональний консультант з бюджетних питань проект «ПУЛЬС», який впроваджує Асоціація міст України за підтримки USAID:

— Перспективний план формування територій громад Івано-Франківської області, затверджений Кабінетом Міністрів України, передбачає утворення Івано-Франківської ОТГ з півтора десятками навколишніх сіл, в числі яких є і Вовчинець і деякі інші села, які нині обговорюють інший формат своєї децентралізації. При формуванні цього плану уряд виходив з того, що адміністративно-територіяльна реформа не повинна погіршити життя людям. Для цього враховували різні фактори на цих територіях: 1. Наявність працездатного населення і його рух. 2. Надання освітніх послуг дітям і їх покращення після утворення ОТГ. Якщо ведемо мову про Вовчинець і ОТГ, яку це село хоче утворити, то знаємо, що там є школа І-ІІ ступенів і нема школи І-ІІІ ступенів. Це означає, що вовчинецькі діти середню освіту отримують в Івано-Франківську. 3. Охорона здоров’я. Медична реформа розпочалася, як відомо, з первинної ланки — ФАПів та амбулаторій. За законодавством ОТГ наділена повноваженнями саме в частині первинної ланки. А якщо говорити про ОТГ із центром в Івано-Франківську, то в місті є міська лікарня, яка надає послуги на порядок вищий, аніж це є на тих сільських територіях, які сьогодні хочуть ОТГ іншого формату.

На громадському слуханні найбільше запитань стосувалося, звідки Івано-Франківськ братиме ресурси для того, щоб розвивати території, які захочуть приєднатися до нього. Таке джерело є. Івано-Франківськ щороку сплачує в державний бюджет великі кошти так зв. реверсної дотації (якщо громаді не вистачає коштів, держава їй їх виділяє, і це є базова дотація; якщо ж громада заробляє набагато більше, ніж їй потрібно для забезпечення своєї життєдіяльності, то держава забирає в неї надлишок таких коштів, і це є реверсна дотація). Із цим є дуже чіткий формульний розрахунок на основі податку на доходи фізичних осіб і кількості населення. Визначається середній коефіцієнт по Україні, потім по громаді. Якщо її коефіцієнт податкоспроможності більший за одиницю, то держава забирає половину надлишку. Якщо ми говоримо про майбутню Івано-Франківську ОТГ, то в цьому розрахунку матимемо збільшення чисельності населення, відповідно зменшуватиметься розмір реверсної дотації. І це є тим резервом, який місто тепер не використовує і віддає в державний бюджет. Ці кошти сягають понад 70 млн. гривень.

Після об’єднання з Івано-Франківськом навколишні громади матимуть своїх виборних старост, які входитимуть до складу міськвиконкому і зможуть безпосередньо лобіювати інтереси своїх громад. Крім того, від цих громад будуть обрані й депутати до міської ради. Ми проаналізували, як працюють інші міські ОТГ, яких є 26 в Україні, в т. ч. одна на Прикарпатті — Коломийська ОТГ. Моделі співпраці є різні. Найчастіше в селах, які бажають співпрацювати з містом, утворюють свій дорадчий орган із сільських депутатів, які були обрані ще до утворення ОТГ, або з числа ініціативних жителів, і прописують у статуті ОТГ пункт, що без згоди такого дорадчого органу або без попереднього обговорення в селі міська рада не може приймати такі рішення, які нестимуть загрози інтересам села. Це може стосуватися виділення землі, оренди майна, зміни цільового призначення і т. і. Тобто законодавство дозволяє селам у міських ОТГ створювати механізми стримування і впливати на рішення міської ради.

У розмовах про відокремлення Вовчинців від Івано-Франківська слушно заторкують питання про те, які наслідки це матиме передусім для самого села. Обійтися без втрат це не може, і про це нині попереджує міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. Громади, які не об’єднаються з містом в ОТГ, нестимуть фінансову відповідальність за надання у місті різних послуг жителям цих сіл. У цьому є абсолютна логіка, адже згідно з Бюджетним кодексом об’єднані територіяльні громади мають однакові повноваження по доходах і видатках. Якщо сільська громада хоче жити окремо від міста, це означає, що вона бере на себе відповідальність і повноваження забезпечити село соціальними послугами; це, своєю чергою, означає, що громада має ресурси на них. Причому при створенні ОТГ забезпечення послуг для жителів має бути на такому рівні, який не повинен погіршувати їхні дотеперішні соціальні стандарти.

Звичайно, Вовчинець має досить значний фінансовий ресурс завдяки тому, що село розташоване поруч із містом. Але при створенні окремої від міста ОТГ Вовчинець буде змушений свій досить немалий бюджет, який становить нині близько 30 млн. гривень, ділити й на ті села, що примкнуть до нього. Тобто кошти доведеться розпорошувати на всю територію, адже при створенні цієї ОТГ Вовчинець візьме на себе зобов’язання й за фінансове забезпечення життєдіяльності кількох сусідніх сіл. Отож є очевидним, що Вовчинець може набагато більше втратити зі своєю ОТГ, ніж здобути, саме через відсутність належної соціальної інфраструктури в своєму селі.

Джерело: https://galychyna.if.ua/analytic/yuriy-stefanchuk-vidokremlennya-vovchintsiv-vid-ivano-frankivska-ne-mozhe-obiytisya-bez-vtrat-dlya-sela/?fbclid=IwAR0OUcagBy_dm8dk1KRs9diBjnaxOttcx63iH0kU6Y7LpU0NtA90Mqdd3-k

 

Всі права застережено ©2018-2024 Івано-Франківське регіональне відділення асоціації міст України