Громади отримають більше повноважень щодо регулювання земельних відносин у період воєнного стану

21 квітня Верховна Рада України прийняла за основу із скороченням строку підготовки проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей регулювання земельних відносин в умовах воєнного стану» №7289  від 15.04.2022 року.
 
Законопроектом пропонується спростити та врегулювати питання земельних відносин у період воєнного стану, зокрема:
  • В умовах військового стану органам місцевого самоврядування надати можливість передавати в оренду земельні ділянки, що переходять до комунальної власності територіальних громад, без державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.
  • Здійснювати оперативне надання земельних ділянок комунальної власності в оренду для розміщення виробничих потужностей підприємств, що переміщені (евакуйовані) із зони бойових дій, без проведення земельних торгів.
  • Надання у постійне користування земельних ділянок комунальної власності для розміщення об’єктів для тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб здійснюватиметься виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.
  • Встановлення та зміна цільового призначення земельних ділянок, надання земельних ділянок комунальної власності в оренду для розміщення виробничих потужностей підприємств, що переміщені (евакуйовані) із зони бойових дій, будівництва річкових портів (терміналів), залізничних логістичних центрів (виробничо-перевантажувальних комплексів) здійснюватиметься без розроблення документації із землеустрою, без супутніх витрат та затвердженої містобудівної документації на підставі мотивованого висновку уповноваженого органу містобудування та архітектури сільської селищної, міської ради. В свою чергу, забороняється використовувати для таких цілей природоохоронні території, землі природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного призначення, порушувати обмеження у використанні земель (у тому числі в сфері забудови).
  • У період, коли функціонування Державного земельного кадастру призупинено, встановлюються спеціальні правила реєстрації встановлення та зміни цільового призначення земельних ділянок районними військовими адміністраціями.
  • У разі неможливості надання витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки центральними органами виконавчої влади буде затверджено усереднені показники нормативної грошової оцінки земель на одиницю площі.
  • Встановлюються інші особливості ведення Державного земельного кадастру в умовах військового часу.
  • Для оперативного вирішення завдань експлуатації та підтримання в належному стані об’єктів технічної інфраструктури в умах воєнного часу оператору газотранспортної системи, оператору газорозподільної системи, оператору системи розподілу, оператору системи передачі, підприємствам централізованого водопостачання і водовідведення, теплогенеруючим, теплотранспортуючим, теплопостачальним організаціям, операторам електронних комунікацій надається право безперешкодного та безкоштовного доступу до земельних ділянок усіх форм власності, на яких розташовані об'єкти таких операторів, підприємств, організацій, а також в межах їх охоронних (спеціальних) зон.
  • Створюються правові передумови для забезпечення діяльності в умовах воєнного часу послугами зі складання документації із землеустрою, топографо-геодезичних і картографічних робіт, оцінки майна, експертної грошової оцінки земельних ділянок, що є критичними для функціонування земельно-майнових відносин.
 
АМУ надала парламентському Комітету з питань аграрної та земельної політики пропозиції до Законопроекту №7298:
► визначити чіткий механізм внесення відомостей про зміну цільового призначення земельних ділянок в базу ДЗК, що змінювались в період військового стану, після завершення військового стану;
► використати переміщення (евакуацію) виробничих та промислових потужностей з урахуванням площадок індустріальних парків можливих регіонів.
 

У листі до Комітету Асоціація міст України висловила підтримку запропонованим нормам Законопроекту №7298, які спрощують ряд процедур у сфері земельних відносин у нелегкий військовий період, та просить врахувати надані пропозиції.  Лист АМУ

Всі права застережено ©2018-2022 Івано-Франківське регіональне відділення асоціації міст України