Оподаткування місцевими податками має бути диференційованим залежно від типу території — О.Слобожан в ефірі 5 каналу

 
Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан у прямому ефірі на 5 каналі розповів, як громади приймають переселенців та допомагають з працевлаштуванням тимчасово переміщеним особам, про здійснення оподаткування в різних регіонах України та які можливості і проблеми має бізнес, що переїхав на захід країни.
 
 
Переселенці - це величезний виклик для місцевого самоврядування. У громадах нині знаходяться  переселенці двох типів. Перший - транзитні, які тимчасово залишаються на Західній Україні, а потім виїжджають за кордон. Звісно, їх потрібно забезпечити житлом, продуктами, речами першої необхідності, надати юридичний супровід, допомогти з оформленням документів. Другий тип — це люди, які втратили житло, але не мають можливості виїхати за кордон. Вони шукають постійне місце проживання. Важливим завданням є включення переселенців у місцеву економіку: визначення їх професійного профілю, забезпечення роботою. Видатки на працевлаштування  та надання їм інших послуг не були закладені у місцеві бюджети, коли приймався Державний бюджет на 2022 рік, — розповів О. Слобожан.
Виконавчий директор АМУ зазначив, що через низку рішень центральної влади, які стосувалися податкового і бюджетного законодавства, муніципальна влада втратила значну частину фінансових ресурсів, оскільки було надано багато пільг навіть для працюючого бізнесу та тих, хто спроможний платити за спожиті послуги. Саме тому з  травня очікується різке падіння надходжень у місцеві бюджети, адже щомісячно необхідно 32 млн грн видатків для забезпечення захищених статей заробітної плати, енергоносіїв, різноманітних медичних матеріалів.
Знизилися надходженя від податку на доходи фізичних осіб. І це зрозуміло, оскільки багато бізнесів закрилися, люди залишилися без роботи. Кошти не отримують ні місцеві бюджети, ні державний. Через надання всім без розбору пільг... Маю на увазі регіони, які знаходяться в тилу, де бізнес працює, а у фізичних осіб з майном все в порядку. У громадах другим і третім джерелом надходжень до бюджету є податки на майно: землю, транспортні засоби, будівлі. Ми в АМУ переконані: оподаткування місцевими податками має бути диференційованим залежно від типу території,  —  наголосив О.Слобожан.
Асоціація міст України запропонувала виокремити чотири ипи територій, відповідно до яких буде здійснюватися оподаткування. Глибокий тил, де умовно все впорядку,  - там має функціонувати нормальна система оподаткування, бюджетного забезпечення, враховуючи додаткові цільові дотації. Кожен  муніципалітеті, який прийняв до себе переселенців, має отримувати додаткові трансферти з державного бюджету на підтримку цих людей. Другий тип  —  прифронтові території. Збір податків там має здійснюватися з певними обмеженнями, які АМУ запропонувала надати на розсуд муніципальної влади. Ці громади мають запропонувати відповідні звільнення тому бізнесу, який допомагає муніципальній владі або забезпечує відповідні соціальні послуги. Не може йти мова про оподаткування територій, на яких ведуться бойові дії. Найбільш складна ситуація на тимчасово окупованих територіях. Там вводяться особливі режими цінового та податкового регулювання. На рівні Уряду обговорюється застосування диференційованої системи оподаткування, тому що основний принцип  —  це справедливість.

Міністерство еконономіки України та Міністерство розвитку громад та територій України курують програму релокації бізнесу. Якщо держава пропонує преференції в плані логістики та допомогу в функціонуванні на новому місці, то й податки потрібно сплачувати. Муніципальна влада має надати пропозиції в розташуванні, допомогти з оформленням документів, підключити  до газових та електричних мереж, забезпечити водопостачання. Тобто виступити координатором. АМУ напрацювала спільно з муніципалітетами та подала пропозиції до чотирьох законопроєктів, що будуть розглядатися в Парламенті, щодо спрощення бюрократичних процедур, які пришвидшать релокацію бізнесу, — підкреслив О. Слобожан.

Всі права застережено ©2018-2022 Івано-Франківське регіональне відділення асоціації міст України