Як підійти до децентралізації адміністрування місцевих податків та зборів?

16 травня 2023 року Оксана Продан, радниця Голови Асоціації міст України, представила позицію місцевого самоврядування щодо проблем адміністрування майнових податків під час панельної дискусії «Як підійти до децентралізації адміністрування місцевих податків та зборів?», організованої проєктом «U-LEAD з Європою» за участі представників Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерства фінансів України, Державної податкової служби України та Growford Institute.

«В першу чергу необхідно визначити, що відноситься до повновадень з адміністрування податків на землю й майно і, відповідно, що саме з цього повинні мати можливість здійснювати громади. Щоб не вийшло так, як з освітою, медициною, ПТУ, дорогами, захисними спорудами і навіть тепер з питаннями мобілізації, коли на місцеве повноваження передане все, що мала б робити й держава.
Разом з цим, Асоціація міст України вже давно відстоює право муніципалітетів мати Місцевий фіскальний реєстр, що дозволить наповнювати реєстр речових прав і земельний кадастр, забезпечувати  контроль за нарахуваннями й сплатою платниками податків їх зобов’язань, створити повну систему обміну інформацією з податковими органами. При цьому необхідно зберегти цілісність податкової системи та Державного бюджету, пам’ятати, що система має бути унітарною. Щодо об’єкту оподаткування - важливо, щоб закон забезпечив в повному обсязі повноваження ОМС і щоб органи державної влади в першу чергу виконували закон. Адже вже цього року ми маємо мінімум два рішення ОЦВ, які втрутились в повноваження ОМС, зменшили  дохідну частину місцевих бюджетів без жодної компенсації, передбаченої для таких випадків Конституцією України», - зазначила Оксана Продан.

У рамках заходу було презентовано проєкт щодо комплексної діагностики місцевого оподаткування та проведено його обговорення у контексті Плану дій Уряду на 2023 рік із ключовими підрозділами відповідальних виконавців цього кроку Плану.

Асоціація міст України після обговорення надасть напрацьовані профільною комісією та секцією пропозиції до законопроєкту, який готується на виконання Плану дій Уряду, для забезпечення органам місцевого самоврядування ефективної участі в адмініструванні місцевих майнових податків.

Всі права застережено ©2018-2023 Івано-Франківське регіональне відділення асоціації міст України