Держбюджет-2019: нові виклики для місцевого самоврядування. Інтернет-версія газети "Галичина"
Держбюджет-2019: нові виклики для місцевого самоврядування
Юрій Стефанчук: Громади формують бюджети крізь призму розвитку своїх територій
Про те наскільки в Державному бюджеті на 2019 рік враховано потреби місцевого самоврядування, що змінила в громадах Прикарпаття децентралізація, і як вони дають собі раду з делегованими повноваженнями, які належно не підкріплені фінансовим ресурсом, для читачів газети «Галичина» розповів виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук:
- 7 грудня Президент України підписав Закон України «Про державний бюджет України на 2019 рік». І сьогодні громади формують та приймають бюджети із баченням розвитку своїх територій. Проте деякі з них дефіцитні, наприклад, міський бюджет Івано-Франківська, що говорить про майбутні запозичення грошей з інших джерел в місцеві бюджети задля збереження всіх виплат і мережі послуг в освіті та медицині. Впродовж року Івано-Франківське регіональне відділення Асоціації міст України спільно з органами місцевого самоврядування області провели попередню роботу щодо пропозицій, які частково було враховано в державному бюджеті на наступний рік. Підбивши підсумки, можна констатувати, що у 2018 році в громадах були проблеми з фінансуванням компенсації пільгових перевезень, оплати праці педагогічних та технічних працівників у школах, фінансування житлово-комунальних послуг в освіті та медицині і утримання професійно-технічної освіти.
Основною проблемою у 2018 році стало фінансування закладів освіти та медицини як в містах обласного значення, так і в ОТГ. Керівники громад Прикарпаття запропонували Міністерству фінансів України збільшити обсяги освітньої та медичної субвенцій за рахунок субвенції з державного бюджету в обсягах, що забезпечать 100 відсоткове фінансування відповідних закладів. Більш прозорі формули розрахунків міжбюджетних трансфертів дозволять зменшити ризики виконання делегованих державою повноважень без втрат власних ресурсів. Проаналізувавши бюджети, можна констатувати, що, наприклад, Івано-Франківську не вистачить у наступному році близько 300 млн. грн., Тлумацькій міській ОТГ – понад 5 млн. грн.
Розпочинаючи з 2016 року, бюджетна децентралізація заклала нові принципи формування бюджетів, і всі громади це відчули. Основним податком став податок на доходи фізичних осіб, на основі якого проводять розподіл реверсної та базової дотації. В середньому по області громади отримають на 25 відсотків більше базової дотації, ніж торік.
Реверсна дотація – це кошти, які місцеві бюджети передають до державного бюджету для горизонтального вирівнювання податкоспроможності територій. Інакшими словами, держава встановлює певний норматив щодо податку на доходи фізичних осіб і за цим нормативом, якщо та чи інша громада з розрахунку на 1 мешканця заробляє більше від цих доходів, держава частину цієї дотації забирає собі. В Івано-Франківську у 2018 році вилучення в державний бюджет завдяки реверсній дотації становили 51,9 млн грн., у 2019-му держава забере уже 72,7 млн грн. тобто на 40 відсотків більше. А, наприклад, Ямницька ОТГ: 6,2 млн у 2018-му порівняно з 12,7 млн у 2019-му, тут вилучення збільшено аж в 2 рази.
Також сьогодні є потреба у понад 90 млн. грн. субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам Івано-Франківської області на погашення різниці в тарифах і списання нарахованих пені та штрафів на цю заборгованість в частині обсягів заборгованості з різниці в тарифах. У зв’язку із зростанням тарифів на тепло з врахуванням нової ціни на природний газ, потрібно встановити мораторій на нарахування штрафів та пені на заборгованість за природний газ в опалювальному сезоні 2018-2019 років.
Щодо додаткових ресурсів, то у 2019 році передбачено субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансове забезпечення будівництва, реконструкції, ремонту і утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах у сумі 348,2 млн. грн., що на 25 відсотків більше, а ніж у 2018 році. Громади Прикарпаття претендують на 20 відсотків, тобто на понад 70 млн. грн., що має стати ключовим для розвитку інфраструктури територій. Варто підкреслити, що цього року жодний місцевий бюджет не отримав надходжень з цього фонду.
Сьогодні основним завданням органів місцевого самоврядування є збереження та забезпечення публічними послугами всіх жителів. З огляду на Закон України «Про державний бюджет України на 2019 рік» тягар цього завдання збільшується, оскільки з ростом дохідної частини місцевих бюджетів закладено ріст видаткових повноважень, які є несумісними. На жаль, через виконання делегованих повноважень без належного забезпечення фінансовими ресурсами, перед громадами постануть нові виклики.
Як показав 2018 рік, сьогодні у всіх населених пунктах Прикарпаття працюють школи, дитячі садки, ФАПи, амбулаторії, лікарні без заборгованості, подають тепло в будинки, прибирають вулиці тощо. І це заслуга громад!
Джерело:http://www.galychyna.if.ua/publication/society/derzhbjudzhet-2019-novi-vikliki-dlja-miscevogo-samovrjaduva/?fbclid=IwAR19dRU2CNXN8D_LOOY2piVe0NnKx-nmljS876xTds8zVJlMClrYzSbVC1A